Hello? lo? o? o.

Z pewnością zastanawiacie się co oznacza tytuł tego tekstu, prawda?

To nic innego jak wyzwanie tegorocznej edycji Global Service Jam, w którą po raz kolejny włączyło się Województwo Łódzkie i w ramach której w dniach 18-19 lutego tego roku, grupa entuzjastycznych i mega zaangażowanych ludzi pracowała nad rozwiązaniami inspirowanymi tytułowym hasłem. Inspiracja miała posłużyć nam do zaprojektowania rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na poprawę jakości życia w naszej społeczności lokalnej.

Oczywiście, jak się domyślacie, nasze myśli krążyły wokół komunikacji, zmian technologicznych które powodują, że skracamy nasze komunikaty często powodując zakłócenia informacyjne. Stosujemy różne wybiegi, aby było szybciej, mocniej, częściej, ale niestety nie zawsze oznacza to lepiej i bardziej komfortowo. Mamy dużo „przyjaciół’ i „znajomych”, ale często nie mamy czasu na tworzenie wartościowych relacji z nimi, usprawiedliwiając się nadmiarem obowiązków. Brak czasu to skuteczna, obecnie bardzo modna wymówka, która powoduje, że więzi międzyludzkie rozluźniają się i pozostają często na poziomie „wirtulanym”, pozbawiając nas naturalnej umiejętności bycia razem tu i teraz.

W wyniku naszej pracy powstało kilka ciekawych prototypów, w tym między innymi: gra planszowa, dzięki której zmuszeni do odpowiadania na „ważne” pytania, moglibyśmy budować trwałe relacje z innymi, aplikacja, która mogłaby nam ułatwić pierwszy kontakt z ludźmi, których spotykamy na naszej drodze, kalendarz, który mógłby podpowiedzieć jak zoptymalizować czas wykonywania naszych obowiązków i jednocześnie pomógł znaleźć czas na spotkania ze znajomymi, czy też tzw. „Coach drive” – centrum, w którym moglibyśmy zasięgnąć fachowej porady w sprawach zawodowych lub osobistych – dostępne zawsze i dla każdego.

Trzymamy kciuki, aby członkom grup projektowych wystarczyło czasu i zapału, żeby powstałe prototypy kiedyś zafunkcjonowały jako produkty i usługi, dzięki którym będzie nam się żyło lepiej i bardziej wartościowo.

To były bardzo ciekawe, inspirujące dwa dni. Wartościowe bo wypełnione wieloma pytaniami i chęcią, aby poszukiwać na nie właściwych odpowiedzi, rozmowami, współpracą, uśmiechem, ciężką praca, ale także dobrą zabawą.

Dodatkowo, organizatorom zależało na tym, aby uczestnicy mogli doświadczyć procesu design thinking i wykorzystać go później w swojej pracy i życiu osobistym.

Skupieni wokół jednego celu nauczyliśmy się wiele o sobie i innych. Design thinking jak zawsze i tym razem nie zawiodło. Okazało się po raz kolejny skuteczną metodą radzenia sobie z wyzwaniami i projektowania innowacyjnych rozwiązań.

Poniżej kilka relacji uczestników Łódź Service Jam, którzy zechcieli podzielić się swoimi wrażeniami na temat tego wydarzenia.

„Design Thinking opiera się na współpracy, wzajemnym poszanowaniu i aktywowaniu wszystkich członków zespołu. Kluczowe kompetencje to uważność, aktywne słuchanie i empatia. Dla części uczestników był to doskonały sprawdzian umiejętnego spojrzenia na siebie z pozycji członka zespołu oraz lidera oczekującego od siebie i innych maksymalnego zaangażowania”

Piotr Grocholiński


„To bardzo ciekawe i budujące doświadczenie - spotkać się w grupie obcych osób i razem pracować nad wspólnym zadaniem. Wiedza, doświadczenie i różne umiejętności pozwalają spojrzeć na dany problem z szerszego punktu widzenia. Człowiek uczy się słuchać i rozumieć innych, przez co wzbogaca samego siebie, a wytwór wspólnej pracy jest bardziej kompleksowy. Dzięki dodatkowym zadaniom, mogliśmy rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Praca z karteczkami jest super efektywna - bardzo mi się podoba. Weekend wyczerpujący, ale przepełniony dobrą kreatywną energią”

Katarzyna Ulańska


„Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w warsztatach Łódź Service Jam. Po tych zajęciach inaczej patrzę na rzeczy i ludzi, najbliższe otoczenie. Zaczynam analizować moje zachowania, ale też działania innych pod kątem wiedzy, którą tam uzyskałam. Najważniejszym jednak dla mnie skutkiem udziału jest nowe postanowienie - wsłuchiwania się by dotrzeć do rzeczywistych potrzeb. Mam apetyt na kolejne inspirujące spotkania Design Thinking”

Jolanta Pakulska


„Atmosfera cudowna, praca grupowa dająca namacalne efekty”

Jolanta Ograbek


„Najważniejsze było zrobić coś fajnego w weekend. Był to czas spędzony: a) z interesującymi ludźmi b) w bardzo ciekawy sposób c) na robieniu pożytecznych rzeczy. Udział w takim wydarzeniu niesie ze sobą mnóstwo pozytywnej energii, wyzwala pokłady kreatywności, uruchamia myślenie w jeszcze bardziej niekonwencjonalny sposób. Dla mnie najważniejszym czego się nauczyłam to ROBIĆ, nie tylko wymyślać coś (bo z tym na ogół nie mam problemu), ale miałam dotychczas spory żeby wcielić coś w życie. Proces Design Thinking pozwolił mi pokonać jakąś wewnętrzną barierę, żeby prototypować i żeby działać i to działać NATYCHMIAST!. To była dla mnie najważniejsza lekcja i nowe doświadczenie wyniesione z tego projektu. Poza tym, że była to super lekcja samorozwoju, to był to też fantastycznie przyjemny czas super zabawy - jednym zdaniem: Przyjemne z Pożytecznym- Polecam Każdemu Robienie Takiego Dżemu :)”

Paulina Orlik


„Jak dla mnie uczestnictwo w tym projekcie było bardzo fajnym i pouczającym doświadczeniem. Ta inicjatywa ma przyszłość. Ważnym jest, że podczas warsztatów poznałam wielu specjalistów w swoich dziedzinach i miałam możliwość pracy z ludźmi z rożnych środowisk. Odkryłam, że nawet najlepszy pomysł jaki nam się może wydawać, że może "chwycić" może się okazać nietrafiony i trzeba ten właśnie pomysł rozłożyć na czynniki pierwsze, szukać błędów i pracować nad projektem jak na żywym organizmie. Zaskakującym jest jak bardzo może się różnić "produkt" końcowy od naszych początkowych założeń. Jestem, pewna, że do każdego nowego pomysłu w mojej firmie będę podchodzić właśnie z Design Thinking :)”

Lilit Szustak


Zapraszamy na kolejne nasze wydarzenia – warsztaty, konferencje, spotkania. Śledźcie naszą stronę www.dt.lodzkie.pl i profil na FB www.facebook.com/lodzkiepromujedesignthinking

Jeśli spodobało Wam się to co tu przeczytaliście – podzielcie się tekstem ze swoimi znajomymi :)

Tekst: Beata Michalska-Dominiak

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

A+
A-

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

partnerzy

Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO