Kreatywna interpretacja sztuki współczesnej (i nie tylko)

Prowadzenie
Leszek Karczewski

20 maja 2016, godz. 10.00-14.00
ms2 - Muzeum Sztuki w Łodzi sala warsztatowa, sale wystawiennicze

Jak w ogóle zabrać się za interpretowanie sztuki współczesnej? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie nauczyciel, rodzic, wychowawca, przewodnik, edukator czy animator – jeśli empatycznie postawimy się w jego położeniu. Powszechna edukacja rzadko odpowiada na to pytanie; szkolna erudycja nie dostarcza wiedzy o najnowszych trendach w sztuce. Nie sposób wymagać od każdego nauczyciela, rodzica, wychowawcy itd., by został ekspertem od sztuki współczesnej, tak jak nie sposób żądać, by miał talent plastyczny. Dlatego, niestety, postawieni przed wyzwaniem rozmowy o sztuce współczesnej, bywają oni bezradni. Warsztat Kreatywna interpretacja sztuki współczesnej (i nie tylko) dostarczy uczestnikom metodycznych ram, które pozwolą na efektywne – i efektowne – prowadzenie działań wobec sztuki współczesnej, skierowanych do podopiecznych w każdym wieku. Bazują one m.in. na badaniach Howarda Gardnera nad inteligencjami wielorakimi oraz na wieloletniej praktyce warsztatowej Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Doświadczenia te w wielu miejscach są zbieżne z metodologią Design Thinking. Warsztaty staną się poligonem generowania pomysłów i testowania kolejnych prototypów na sposoby interpretowania sztuki współczesnej. Do ich wytworzenia zostaną użyte najprostsze środki: przedmioty znalezione w kieszeniach i torbach uczestników warsztatów.

Profil uczestnika: warsztat przeznaczony jest dla nauczycieli, rodziców, wychowawców, przewodników, edukatorów czy animatorów – wszystkich, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi jako w ramach obowiązku oświatowego czy jako organizatorzy czasu wolnego.

A+
A-

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

partnerzy

Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO