Manifest Terytorialny – Łódzkie – dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne

  • przygotowanie: Marcin Polak, Mateusz Stolarski, Dorota Stępniak, Łukasz Pastuszka
  • dla: Dla biznesu | Dla młodzieży | Dla samorządu | Dla dorosłych |
  • data: 19.06 | 20.06 | 21.06 | 22.06 | 23.06 | 24.06 |
  • gdzie: Łódź

W ramach projektu zaznaczone na mapie zostaną kreatywne przestrzenie Łodzi. Miejsca gdzie myślenie projektowe wiedzie prym, a kreatywna przestrzeń do rozmów i pracy jest normą. Będą to m.in. klubokawiarnie, galerie i instytucje. Każda z nich otrzyma Manifest, będący świadectwem otwartości, dobrze zaprojektowanej przestrzeni i kreatywnej atmosfery. Dzięki projektowi powstanie mały przewodnik (mapa), dostępna na stronie festiwalowej. Pierwsza edycja Manifestu zacznie się w Łodzi, w każdej kolejnej rozpracowywane będą poszczególne miasta województwa, dzięki temu powstania kreatywna mapa regionu –  Manifest Terytorialny – Łódzkie. 

Aby zobaczyć miejsca z Manifestu Terytorialnego kliknij tutaj:

www.google.com/maps/d/viewer?usp=sharing&mid=z-Pav7DicIGw.kK19rlqxPM6Y

W ramach projektu zaznaczone na mapie są kreatywne przestrzenie miasta wyznaczone przez czterech przedstawicieli branży kreatywnej Łodzi. Są to ważne dla miasta klubokawiarnie, galerie i instytucje.

 
Marcin Polak
absolwent fotografii w Państwowej Wyższej SzkoleFilmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W swoich projektach porusza ważne problemy społeczne i polityczne, starając sięinicjować dialog między społeczeństwem a instytucjami oraz elitami.Jest autorem akcji rewitalizujących przestrzeń publiczną i społecznąŁodzi, m.in. „Lipowa OdNowa”, „Punkt dla Łodzi”, „Miej Miejsce”,„Ratujmy Łódzkie Murale”, a także inicjatorem działań z cyklu „Zawódartysty”, odnoszących się do sytuacji socjalno-bytowej artystów imających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktorportalu Miej Miejsce o tematyce miejskiej i artystyczno-kulturalnej.Wraz z Łukaszem Ogórkiem i Tomaszem Załuskim prowadzi "latającą"Galerię Czynną, której zadaniem jest realizacja zdarzeń artystycznychi artystyczno-społecznych w przestrzeniach łódzkich pustostanów.

1. Muzeum Sztuki w Łodzi
(WIĘCKOWSKIEGO 36 i OGRODOWA 19)
za działanie nieograniczające się do sztuki. Dwie kawiarnie, które sprzyjają pracy dzięki wydzielonym przestrzeniom (szczególnie w kawiarnia przy ms1 jest idealnym miejscem spotkań i kreatywnego myślenia w zespole poprzez oddzielone od siebie wnęki do siedzenia). Myślenie pobudzają też wydarzenia towarzyszące, które kreują atmosferę żywej myśli - wykłady, spotkania, projekcje filmowe.

2. Prexer:
(POMORSKA 39)
za przestrzenie co-workingu, gdzie każdy może wynająć własne miejsce do pracy

3. Owoce i Warzywa:
(TRAUGUTTA 9)
to miejsce spotkań przy dobrej kawie i w designerskim wnętrzu. Wiele inspirujących wydarzeń: koncerty, wykłady, warsztaty, a nawet improwizowane spektakle

4.Galeria Wschodnia:
(WSCHODZNIA 29)
to galeria w prywatnym mieszkaniu - otwarta przestrzeń rozmowy, kontaktu z artystami i z dobrą sztuką. Można głaskać koty na uspokojenie

5. Fab Lab
(PIŁSUDSKIEGO 135)
to ludzie, którzy wierzą w ideę zrób to sam i przestrzeń, gdzie każdy może stać się twórcą i własnoręcznie, lub z pomocą entuzjastów wykonać prawie wszystko - od pasieki dla pszczół, przez neon, po roboty. Oprócz otwartej przestrzeni, do której może przyjść każdy, w Fab Labie często organizowane są warszaty: druku 3D, arduino, sztukaterii…
 
Mateusz Stolarski:
pomysłodawca i założyciel pracowni Tamizo Architects. Główny architekt i osoba odpowiedzialna za rozwój firmy. Minimalista. Absolwent wydziału architektury Politechniki Łódzkiej. Za projekt dyplomowy z 2004 roku został nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie Dyplom Roku oraz wyróżnieniem w konkursie Dyplom Roku SARP. Od Listopada 2009 roku jest członkiem zarządu łódzkiego oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).

1. Owoce i Warzywa:
(TRAUGUTTA 9)
za organizacje wykładów i dyskusji na tematy związane z architekturą

2. 6 dzielnica:
(PIOTRKOWSKA 102)
za organizowanie bogatej oferty wystaw, wykładów i koncertów
 
Dorota Stępniak:
kurator i manager wydarzeń w sektorze przemysłów kreatywnych. Pomysłodawca, manager i kurator Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design (2007, 2008, 2009, 2010), kierownik operacyjny FashionPhilosophy Fashion Week Poland (2010 - 2014), project manager Międzynarodowego Festiwalu Fotografii - Fotofestiwal (2003 - 2010) oraz Łódź Biennale (2006). Kurator i manager konferencji Design Space - przestrzeń do rozmowy (2011). Międzynarodowy ekspert w projekcie Made in CEE w Budapeszcie (2014). Autorka projektu O!to Design - spotkanie z polskim designem (2009-2010). Kuratorka wystaw (min. cykl wystaw “Obecność” 2012 oraz Contemporary Polish Design Exhibition dla Designer`s Open Festival w Lipsku, 2010); juror licznych konkursów, dziennikarka, autorka tekstów, moderator konferencji kreatywnych. Wykładowca w VIAMODA Szkole Wyższej w Warszawie.

1. Atlas Sztuki
(PIOTRKOWSKA 114/116)
to prywatna galeria działająca w Łodzi od 2003 roku w budynku starej drukarni w podwórzu posesji przy ul. Piotrkowskiej. Bogaty program wystaw takich artystów jak Roman Opałka, David Lynch, Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Wojciech Wieteska przyciąga na wernisaże całe środowisko artystyczne Łodzi

2. WiMa
(PIŁSUDSKIEGO 135)
to XIX wieczne budynki w których swoje miejsce znalazły pracownie kreatywne (min. graficy, fotografowie, projektanci mody). Widzewska Manufaktura to miejsce otwarte na festiwale, wykłady, warsztaty i koncerty.

3. Off Piotrkowska:
(PIOTRKOWSKA 138/140)
kreatywny tygiel miasta, w którym przez cały dzień można spotkać łódzkich aktywistów. Liczne restauracje, kluby, kawiarnie i pracownie projektowe umieszczone w samym centrum miasta stały się jego nowym sercem. Moim ulubionym miejscem jest tu Drukarnia, gdzie dobrze rozłożone stoliki, długo otwarta kuchnia, dobre jedzenie i przyjazna atmosfera czynią je idealnym miejscem do spotkań zawodowych i prywatnych.

4. Muzeum Sztuki w Łodzi
(WIĘCKOWSKIEGO 36)
powstałe w 1930 roku Muzeum z inicjatywy Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro pokazuje w swoich oddziałach bogatą historie sztuki awangardowej i jej znaczenie dla Miasta i regionu.

5.Księży Młyn

Kompleks budynków pofabrycznych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących wybudowany przez fabrykanta Karola Scheiblera. Na jego terenie mieszczą się dawne fabryki, mieszkania robotników, szpital fabryczny, remiza strażacką wraz z domami dla strażaków, szkoła, budynki sklepów oraz zespół pałacowy wraz z parkami. Dziś przestrzenie te odzyskują drugie życie. Spacer pomiędzy budynkami z czerwonej cegły pozwala poczuć historie miasta oraz rozwinąć spojrzenie na kompleksowe podejście do projektowania przestrzeni.
 
Łukasz Pastuszka:
współwłaściciel i główny architekt w MOOMOO ARCHITECT, wykładowca Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, członek Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Praktykę zawodową odbywał w Lozannie i Kopenhadze.

1. OFF Piotrkowska
(PIOTRKOWSKA 138/140)
zanim odwiedzą to miejsce tłumy, najlepiej wybrać się tam rano na śniadanie, kiedy wszystko powoli wstaje do życia.

2. Radiostacja
(Ograniczona jest od zachodu ulicami Kopcińskiego i Palki; od południa ulicą Małachowskiego; od wschodu ulicą Konstytucyjną, linią stanowiącą jej przedłużenie oraz granicą ogródków działkowych; od północy ulicą Telefoniczną.)

willowe, klimatyczne osiedle w sercu miasta. Samo osiedle zatrzymuje w czasie, wyhamowuje i ma genius loci. Ulice fajne na spacer? Zelwerowicza, Małachowskiego - jedna ściana to park i wydobywające się z niego dźwięki.

3,Okolice ul. Pomorskiej 350
(POMORSKA 350)
kopalnia piasku - największa piaskownica w mieście, doskonałe miejsce na grilla z dziećmi czy piknik. Rozrywka w trochę odmiennym klimacie. Skala robi ogromne wrażenie, warto więc wdrapać się na to miejsce.

4.Stara Biblioteka UŁ
(JANA MATEJKI 32/38)
warto zwrócić tu uwagę na architekturę, szczególnie na zadaszenie wejścia!

5.Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
(TYMIENIECKIEGO 22/24)
nowe budynki, nowa przestrzeń, piękny staw - warto zobaczyć te budynki od środka.
A+
A-

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

partnerzy

Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO