Aplikacja dla każdego, czyli jak zaprojektować inteligentne miasto

 

Beata Michalska-Dominiak   06-05-2016

 

Nie schowamy się już nigdzie przed nowoczesną technologią. Internet, usługi mobilne, „inteligentne” urządzenia wkroczyły w nasze życie tak daleko, że czasami nie jesteśmy w stanie odróżnić świata online od offline oswajając nowinki, które niepostrzeżenie stają się standardem naszej codzienności. Według najnowszego badania dotyczącego inteligentnych miast (Natalia Hatalska, Miasta współcześnie, w: Biblioteka wizerunku miasta, część 8 Smart city, AMS) wśród osób deklarujących znajomość terminu smart city aż 56% stwierdziło, że inteligentne miasto to „miasto wykorzystujące nowe technologie, oparte na czujnikach, inteligentnych rozwiązaniach w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej”.

Nowoczesne rozwiązania mogą nam wskazać drogę do samochodu, który gdzieś zniknął nam z pola widzenia na wielkopowierzchniowym parkingu, zaprowadzić do ulubionego sklepu czy zaproponować kawę w miejscu i czasie, w którym jej potrzebujemy. Aplikacje mobilne zastępują kioski z biletami, dają możliwość wypożyczenia roweru miejskiego, wskazują jak ominąć korki w godzinach szczytu, podpowiadają co kupić, jak ugotować. Dodatkowo pomagają zagospodarować wolny czas, przedstawiając ofertę muzeów, kin, wydarzeń dla dzieci, koncertów i innych imprez.

Tempo pozyskiwania, przetwarzania informacji oraz wymiany wiedzy wciąż rośnie. Powiększa się także zakres usług, produktów, które przechodzą ze świata realnego do wirtualnego. Technologie smart już teraz zaczynają uwzględniać prognozy demograficzne dotyczące starzenia się społeczeństwa, tworząc w ten sposób nowy, niekończący się rynek usług dla seniorów. Nowoczesne technologie mają ułatwiać nasze życie, sprawić aby żyło się lepiej, wygodniej i ciekawiej. Infrastruktura miejsc ma być przyjazna dla mieszkańców, jej zadaniem jest zaspokajanie ich potrzeb. Aby tak rzeczywiście mogło się stać, usługi, które proponują miasta muszą być projektowane z uwzględnianiem pragnień ich użytkowników i przy ich pełnym zaangażowaniu.

Takie podejście potwierdza wyżej wspomniany raport, zgodnie z którym inteligentne to „miasto poprawiające jakość życia mieszkańców, reagujące na ich potrzeby”.

Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób usługi mobilne mogą wpłynąć na podniesienie jakości życia w miejscach publicznych, zapiszcie się na warsztat pt. „Jak nie zagubić się w wielkim mieście? — wykorzystanie nawigacji w usługach publicznych”, które odbędą się w ramach Festiwalu Myślenia Projektowego w dniu 19 maja w Łodzi. 

Zapisz się na Festiwal Myślenia Projektowego

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

A+
A-

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

partnerzy

Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO