W dzisiejszych czasach nie ma usprawiedliwienia dla robienia czegoś, czego się nie lubi. Tak jak każdy może być kreatywny, tak każdy może tę kreatywność wykorzystać do zaplanowania swojej kariery, biznesu, drogi zawodowej w taki sposób, aby przynosiły tylko satysfakcję i zadowolenie.
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” (Konfucjusz).
Pasja i pomysł nie są oczywiście gwarantem sukcesu, ale dobrym początkiem do stworzenia czegoś wartościowego. Jeśli prowadzimy biznes, nie projektujemy przecież produktów i usług dla siebie. Robimy to, aby dostarczyć rozwiązań dla problemów naszych klientów bo tylko dzięki temu możemy zaistnieć na rynku i na tym zarobić. Genialne pomysły nie zaczną na siebie zarabiać dopóki nie znajdzie się ktoś, kto ten pomysł zmaterializuje i udowodni, że dzięki niemu może nam się żyć lepiej, zdrowiej, wygodniej, bardziej komfortowo itd.
A potem to już tylko ciężka praca… Bo przecież sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału; tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień” (Madison James).
I właśnie ten kuszący ogień będący mieszanką niespodzianki, pasji, emocji, ogromnego wysiłku, smaku porażki, ale też sukcesu jest wzniecany wciąż od nowa w startupach - młodych innowacyjnych firmach, które robią biznes urzeczywistniając swoje nieszablonowe pomysły.
Kilka przykładów z naszego podwórka:
CREATIVE FLOW – agencja kreatywna, reklamowa, marketingowa, ale przede wszystkim twórcza ekipa, której niestraszne są wymagające zadania z zakresu budowania strategii biznesowych, komunikacji marketingowej, brandingu, reklamy czy public relations. – Naszą siłą jest właśnie praca zespołowa. Do każdego projektu budujemy interdyscyplinarne grupy, dzięki czemu łączymy potencjał i doświadczenie specjalistów różnych dziedzin – mówi Aneta Famulska, Managing Director Creative Flow – Tylko w ten sposób możemy krok po kroku budować idee i wyprzedzać potrzeby naszych klientów – dodaje.
Takiemu projektowemu podejściu zaufało już kilkudziesięciu klientów, reprezentantów różnych branż. Creative Flow pracuje obecnie dla: Accord Healthcare, Cosmedica, BSS, Elester, Eubico S.A., Grohe Polska Sp. z o.o., MDH, Medort S.A., OPG Property Management Sp. z o.o., Enika Sp. z o.o., OrganikAgro, a ostatnio również dla Muzeum Sztuki w Łodzi. Z kolei na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Creative Flow opracował handbook „Design thinking zmienia Łódzkie”.
CZARNY KOD specjaliści od oprogramowania, projektowania, kodowania stron internetowych, serwisów, portali i aplikacji. Ma na swoim koncie już ponad 300 projektów dla firm z różnych sektorów, między innymi: Aviva, Rossman, Atlas, miasto Wrocław, miasto Łódź, Juki. Firma tworzy startupy i z sukcesami posługuje się metodykami Lean Startup i Customer Development. Czarny Kod, jako pierwsi w Łodzi, wprowadził możliwość dokonywania płatności Bitcoinami, jako pierwsi w Polsce zostali oficjalnym partnerem technologii MeteorJs. - Obecnie posiadamy zespół, dzięki któremu jesteśmy w stanie realizować projekty w czasie, średnio o 40% szybszym, niż wewnętrzne dedykowane zespoły programistów – mówi Adam Trojańczyk – właściciel firmy. Dzięki temu możemy podejmować wciąż nowe wyzwania – dodaje.
Obecnie CZARNY KOD tworzy wraz z partnerem ze Stanów Zjednoczonych – startup – Tap To Speak, który jest w fazie beta testów. Do jego wypróbowania zapisały się m.in. takie firmy jak: IMB, Toshiba, Mariot, Disney, WYSS Institute Harvard.
INPLANNER tworzy wizualizacje architektury w wirtualnej rzeczywistości. Pomaga przekraczać granicę między światem rzeczywistym a tym, co jeszcze nie istnieje. Przygotowane przez nich wizualizacje są przedstawiane przy pomocy najnowszych zdobyczy technologii, takich jak gogle Oculus Rift. Jak podkreśla Jakub Stefankiewicz – właściciel firmy - dzięki nim, w przeciwieństwie do obecnie stosowanych prezentacji, możliwe jest pełne odczucie głębi, skali obiektu. Można swobodnie spacerować po projektowanym obiekcie, w trakcie oglądania zmieniać kolory ścian, mebli, zmieniać porę dnia, włączać i wyłączać oświetlenie. Wszystko to odbywa się w sposób graniczący z rzeczywistością.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu startupów. zapraszamy na Festiwal Myślenia Projektowego, Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. Tam, będzie można w nieformalnej atmosferze porozmawiać o blaskach i cieniach prowadzenia własnego biznesu. O problemach, jakie napotyka na początku swojej działalności każda młoda firma, jak im zaradzić, jak kreować swój biznes, by osiągnąć sukces rynkowy, jakie przeszkody związane są z konkretną branżą i jak uczyć się na błędach innych.
Więcej na stronie http://www.dt.lodzkie.pl/program-0
Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.
Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.
Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO