„Urząd jest spoko!?” czyli GovJamŁódź 2016

 

Beata Michalska-Dominiak   15-06-2016

 

GovJam to kolejne globalne święto pomysłowości, w ramach którego przez dwa dni (1-2 czerwca) staraliśmy się zaprojektować usługi publiczne, które mogłyby podnieść standard życia w naszym regionie.

Pomysły, karteczki, dyskusje, wymiana doświadczeń, super zaangażowani uczestnicy – wszystko to pozwoliło na stworzenie idealnej, twórczej atmosfery sprzyjającej kreowaniu niestandardowych rozwiązań dla mieszkańców Łódzkiego – dla nas samych!

Inspiracją, która miała wyznaczyć kierunek naszym dyskusjom i pracy była krótka animacja, która przedstawiała… właściwie do końca nie wiadomo co, ponieważ każdy zobaczył w niej coś innego. Skojarzenia, które przychodziły nam do głowy rozpoczęły się od chaosu, rozpadu, przeszły przez BIG Data, sterowanie, aby zakończyć się na osamotnieniu i porozumieniu międzypokoleniowym.

Projektowanie usług publicznych to ważny temat, pokazujący, że czasami ograniczenia mentalnościowe i stereotypy mogą powodować niechęć i budować bariery między urzędnikami a osobami, które korzystają z ich usług. Zupełnie niepotrzebnie!

Postawiony problem był jednak, jak zawsze w przypadku SERVICE JAMÓW, tylko pretekstem do spotkania z ciekawymi, otwartymi ludźmi, przekraczania strefy własnego komfortu, odkrywania prawdziwego potencjału i projektowania wartościowych rozwiązań.

Efektem dwudniowej pracy były 3 wyjątkowe prototypy odpowiadające na zdiagnozowane potrzeby: nadania drugiego życia rzeczom, budowania poczucia wspólnoty, przynależności oraz wzmacniania poczucia własnej wartości i niezależności w obliczu planowania ścieżki zawodowej.

Czego nas nauczyło to doświadczenie?

  1. Bardzo trudno znaleźć odpowiedzi na najprostsze pytania, ale jeszcze trudniej zadać właściwe pytania…
  2. Człowiek jest istotą społeczną – to z i dzięki innym ludziom realizujemy swoje potrzeby poczucia bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, samorealizacji i rozwoju. Wszystkie nasze problemy zawsze mają kontekst społeczny – nawet jeśli dyskusja toczy się wokół przepełnionej ubraniami szafy, koniec końców okazuje się, że prawdziwą potrzebą jej właściciela nie jest porządek ale troska o środowisko naturalne, chęć wsparcia potrzebujących, poczucie misji itd.
  3. Wszyscy jesteśmy projektantami – design nie jest fanaberią dla bogatych o wysublimowanych gustach artystycznych – towarzyszy nam każdego dnia w procesie podejmowania decyzji we wszystkich przejawach naszej codziennej aktywności – zawodowej czy osobistej.
  4. W butach klienta poznajemy jego kroki – czasami wydaje nam się, że znaleźliśmy antidotum na problemy ludzkości. Jeśli jednak nie zapytamy tej ludzkości czego tak naprawdę potrzebuje, nasze pomysły mogą okazać się nietrafione. Nie możemy przecież zakładać, że znamy odpowiedź na potrzeby naszych użytkowników – tę odpowiedź znają oni i pewnie chętnie się nią z nami podzielą, jeśli tylko zapytamy ich o zdanie.
  5. Jeśli nie bawisz się dobrze, oznacza to, że robisz coś nie tak! Żyjemy w czasach ciągłej zmiany, która z jednej strony może powodować frustrację i niepokój, ale z drugiej - ogromna różnorodność oferuje potencjał, który albo wykorzystamy, albo zmarnujemy. Dlatego nie wypada już dziś tracić czasu na robienie rzeczy, które nas nie interesują, nudzą lub złoszczą. Każdy może zaprojektować swój sukces!
  6. Dzielmy się pomysłami, współpracujmy, rozmawiajmy – suma wiedzy i doświadczeń grupy znaczy dużo więcej niż wiedza i doświadczenie jednej osoby. Pracując razem jesteśmy w stanie stworzyć coś naprawdę wielkiego.
  7. Przyznawajmy się do niewiedzy – nie jesteśmy omnibusami, nie znamy się na wszystkim, ale pytając innych i aktywnie poszukując informacji, dajemy sobie szansę na czerpanie z wiedzy innych.

To zaledwie kilka z ogromu doświadczeń, jakich dostarczyły nam te dwa wspólnie spędzone dni. Narzędzia desin thinking są w stanie wzbogacić każdego bez względu na wykonywany zawód, charakter, zainteresowania. Zaprojektować można przecież wszystko – posiłki, wyjazdy, spotkania, przedmioty, karierę itd. Projektujmy więc, miejmy marzenia, odwagę i zapał, żeby je realizować!

Wielkie dziękuję dla wszystkich uczestników! Na pewno do zobaczenia!

Zobaczcie krótką relację filmową z GovJam Łódź 2016

Jeśli podoba Wam się to co tu czytacie, podzielcie się wiedzą ze swoimi znajomymi. Udostępniajcie i komentujcie! Przeglądaliście inne wpisy? Może znajdziecie w nich jakieś inspiracje dla siebie.

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

A+
A-

Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter i bądź na bieżąco z nowościami z obszarów takich jak: design thinking, innowacje, kreatywność, zarządzanie projektami. Powiadomimy Cię o najświeższych wpisach.

partnerzy

Wpisz swoje imię i dowiedz się, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Festiwalu!



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu województwa łódzkiego

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO